Rajdy WoD, Hellfire Citadel, Archimonde

Ostatnim bossem rajdu jest nasz stary znajomy, Archimonde. Poprowadził on drugą inwazję na Azeroth i został pokonany przez połączone armie Sojuszu i Hordy w bitwie o Mount Hijal. Teraz przybył do Drenor, by poprowadzić kolejną inwazję, tyle że z alternatywnego Drenor w czasach współczesnych.

Przegląd bitwy z Archimonde

Archimonde uwalnia moc Płonącego Legionu i zmienia swoje umiejętności z 15% spadkiem zdrowia. W ostatniej fazie przywołuje "Deszcz Chaosu", aby zniszczyć Drenora.

Kiedy gracz zostanie wyrzucony w powietrze przez "Shadow Blast", jego sojusznicy będą musieli podnieść go podczas spadania, aby nie otrzymał śmiertelnych obrażeń. Gdy Archimonde splugawi ziemię, gracze będą musieli chronić się za pomocą "Światła Naaroo". Kiedy Archimonde ma 40% zdrowia, wysyła on graczy do Kręgu Pustki, stosując 'Wygnanie do Pustki'.

Umiejętności Archimonde'a

Faza 1: Defiler

 • Fatalny Ogień - boss przywołuje ducha Fatalnego Ognia, który pozostaje na polu bitwy, dopóki nie zostanie zabity. Gdy duch żyje, pozostawia smugę Fatalnego Ognia, która będzie ścigać gracza przez 10 sekund, dopóki nie wybierze innego celu. "Fatal Fire" zadaje 15564 jednostek obrażeń od ognia na sekundę wszystkim graczom, z którymi wejdzie w kontakt.
 • Flame Attraction - Archimonde natychmiast ściąga cały Fatal Fire na wielu graczy.
 • Shadow Blast - boss wyrzuca gracza i jego sojuszników w promieniu 8 metrów wysoko w powietrze.
 • Znak Śmierci - Archimonde rzuca się na swój cel, przywołując Przywoływacza Obrzydliwości i zadając 373891 obrażeń od czarnej magii oraz 78704 dodatkowych obrażeń na sekundę, dopóki Przywoływacz nie zostanie zabity. Sam Przywoływacz atakuje kilku graczy "Shadow Discharge" z demoniczną energią, zadając 86606d obrażeń od mrocznej magii i zwiększając ilość otrzymywanych przez nich obrażeń od mrocznej magii o 25% na 30 sekund. Efekt jest kumulatywny.
 • Demonic Art: Desecration - Kiedy zdrowie bossa spadnie do 85%, przywołuje on fontanny zepsucia, które wystrzeliwują z ziemi. Zbezczeszczenie: Archimonde plugawi ziemię, przywołując Iglicę Zbezczeszczenia, która zadaje 145277 Fizuronów każdemu w promieniu 10 jardów. Iglica co 3 sekundy zadaje wszystkim graczom 50.000 obrażeń od czarnej magii.

Tu właśnie wkracza Iriel:

 • Światło Naaroo - Iriel kruszy Iglicę Obrzydliwości i tworzy świetliste kule, które trwają 30 sekund. Każda kula daje graczom stojącym w promieniu 15 metrów buff Światło Naaru, który przez 25 sekund całkowicie pochłania wszystkie obrażenia od czarnej magii i zwiększa prędkość ruchu o 40%.

Faza 2: Ramię Legionu

Gdy poziom zdrowia Archimondy spadnie do 70%, rozpoczyna się nowa faza i boss zaczyna używać nowych umiejętności.

 • Chained Suffering - Archimonde torturuje dusze 3 losowo wybranych graczy, zadając im 21697 jednostek obrażeń od mrocznej magii co sekundę, dopóki nie oddalą się na 30 metrów od swoich dusz. Efekt ten zwiększa się o 10% z każdym zaznaczeniem. Po usunięciu debuffu rajd otrzymuje 88291 jednostek obrażeń.
 • Uporządkowany Chaos - Archimonde naznacza wybranego gracza kilkoma ładunkami energii chaosu, po czym następuje eksplozja, która zadaje 171229 obrażeń od ognia wszystkim graczom znajdującym się w linii z Archimonde'em i celem Koncentracji Chaosu. "Uporządkowany Chaos" na koniec swojego czasu akcji przesuwa się na cel "Skupienia Chaosu", tracąc przy tym jeden ładunek.
 • Przyciąganie Płomieni - Archimonde natychmiast ściąga "Śmiertelny Ogień" na wielu graczy.
 • Naznaczenie Śmiercią - Archimonde piętnuje jednego gracza, przywołując Przyzywacza Śmierci Piekielnego Ognia i zadając 3,73891 jednostek obrażeń od mrocznej magii oraz dodatkowe 7,8704 jednostek obrażeń od mrocznej magii raz na sekundę, dopóki ade nie zostanie zabity. Sam Przywoływacz atakuje kilku graczy swoją demoniczną energią "Shadow Discharge", zadając 86606dc obrażeń od mrocznej magii i zwiększając ilość otrzymywanych przez nich obrażeń od mrocznej magii o 25% na 30 sekund. Efekt jest kumulatywny.
 • Demoniczna Sztuka: Legionlord. Gdy zdrowie Archimonde'a spadnie do 55%, przywołuje on Wodza Legionów. Serce Argusa - Spłodzony przez złego arcydemona, Archimonde zapala Płomień Argusa za każdym razem, gdy jego zdrowie spadnie o 25%. Efekt ten zadaje 103854 obrażeń od ognia raidowi. "Evil Hunter" - Uzależnieni teleportują się do losowego gracza, krzycząc i zadając 103757dash obrażeń od mrocznej magii wszystkim w promieniu 8 metrów. Efekt ten przerywa wszystkie zaklęcia na 3 sekundy.

Faza 3: Krąg Pustki

Gdy poziom zdrowia bossa spadnie do 40%, rozpoczyna się faza 3. Podczas tej fazy Archimonde posiada następujące umiejętności:

 • Demoniczny rezonans - Archimonde zadaje 66218 jednostek obrażeń od mrocznej magii wszystkim graczom oraz 66218 dodatkowych obrażeń wszystkim graczom znajdującym się w promieniu 6 metrów od innych graczy, którzy otrzymali obrażenia.
 • Chained Suffering - Archimonde torturuje dusze 3 losowo wybranych graczy, zadając im 21697 jednostek obrażeń od mrocznej magii co sekundę, dopóki nie znajdą się 30 metrów od swoich dusz. Efekt ten zwiększa się o 10% z każdym zaznaczeniem. Po usunięciu debuffu rajd otrzymuje 88291 jednostek obrażeń.
 • Uporządkowany Chaos - Archimonde naznacza wybranego gracza kilkoma ładunkami energii chaosu, po czym następuje eksplozja, która zadaje 171229 obrażeń od ognia wszystkim graczom znajdującym się w linii z Archimonde'em i celem Koncentracji Chaosu. "Uporządkowany Chaos" na koniec swojego czasu akcji przesuwa się na cel "Skupienia Chaosu", tracąc przy tym jeden ładunek. Przyciąganie Płomieni - Archimonde natychmiast ściąga "Śmiertelny Ogień" na wielu graczy.
 • Wygnanie do Pustki - boss oznacza cel, wyganiając go i innych graczy w promieniu 8 metrów do Kręgu Pustki po 8 sekundach. Kiedy gracz zostaje wygnany, w jego miejsce powstają Puste Wrota, z których przez resztę bitwy przywoływane są Żywe Cienie. Dodatki posiadają umiejętność Pożeranie życia - wysysają energię życiową swoich celów, zadając 233673 obrażeń od czarnej magii i zmniejszając leczenie oraz efekty pochłaniania obrażeń o 40% na 45 sekund. Sam Żywy Cień zostaje zniszczony w trakcie procesu.

Void

 • Burza Pustki - Tworzy w Pustce wiry, które zadają 86546 obrażeń od ognia na sekundę wszystkim jednostkom w wybranym obszarze.
 • Zaklęcie Pustki - Zaklęcie Pustki zadaje graczom 9355 obrażeń co 5,2 sekundy i zwiększa swoje obrażenia o 8% na 1 minutę. Stosy efektów.
 • Gwiazda Pustki - W kręgu Pustki tworzą się gwiazdy, które zaczynają ścigać graczy. Jeśli gwiazda dogoni gracza, eksploduje i odrzuci wszystkich w promieniu 8 metrów do tyłu. "Wzmocnienie Kręgu Pustki" zwiększa prędkość ruchu o 50% co 5 sekund.
 • Shadow Demon of the Void to dodatek, który posiada następujące umiejętności: Dotyk Cienia - Demony Cienia emitują fale mrocznej energii, zadając 108242 jednostek obrażeń wszystkim graczom. Exploding Abyss - Kiedy demon umiera, w miejscu śmierci powstaje szczelina, która otwiera przed graczami portal do prawdziwego świata.

Burza Demonicznego Chaosu

Gdy poziom zdrowia bossa spadnie do 25%, przywołuje on ogromny meteoryt, który ma zniszczyć Drenora.

 • Chaos Rush - Boss tworzy deszcz meteorytów zdolny zniszczyć Drenor, zadając graczom 86667 jednostek obrażeń przy każdym trafieniu. Im dalej gracz znajduje się od punktu uderzenia, tym mniejsze obrażenia. Meteoryty będą okresowo zamieniać się w Piekielnych. Piekielni posiadają następujące umiejętności: Eternal Flame - emituje płomienie, które uzupełniają innym infernalom w promieniu 15 metrów 8% zdrowia. Piekielny Płomień - Po zgromadzeniu wystarczającej ilości energii Piekielny zadaje co sekundę 56303 obrażeń wszystkim graczom w promieniu 40 jardów.

Taktyka na Archimonde

Taktyka w trybach Normalnym i Heroicznym

Walka z Archimonde to złożona, wielofazowa bitwa o dużej dynamice i wymaganiach dotyczących reakcji. W trakcie bitwy będziesz musiał często przełączać się na helliony, aby zadawać obrażenia rajdowi. W bitwie wezmą udział Egzarcha Irell, Cadgar i Grommash, choć ci dwaj ostatni posłużą jedynie jako obserwatorzy, jedynie Dreneika będzie w stanie pomóc.

Faza bitwy zależy od tego, ile zdrowia ma boss. Archimonde wejdzie w nową fazę, jak tylko otrzyma kolejne 30% obrażeń. Mniej więcej w połowie każdej fazy boss otrzymuje nowy atak. Ogólnie wygląda to mniej więcej tak:

 • Przy 85% boss zyskuje umiejętność Desecration.
 • Faza 2 rozpoczyna się na poziomie 70% i pozwala mu na przywołanie Archidemonów i Łowców Zła na poziomie 55%.
 • Faza 3 rozpoczyna się od 40% i ulewy Chaosu 25%.

W ostatniej fazie Archimonde wysyła małe grupy graczy do Otchłani, gdzie muszą oni pokonać demona, aby móc powrócić.

Generalnie boss dotyczy bardziej piekieł, więc trzeba pamiętać, żeby priorytetowo traktować kolejne:

 • Duch Śmiertelnego Ognia;
 • Wzywacz śmierci z Hellfire;
 • Zrodzony z Obrzydliwego Arcydemona (szczególnie dla milisherów);
 • Evil Hunter (szczególnie dla RDE);
 • Piekielny zwiastun zagłady;
 • Archimonde.

Nie wszyscy uzależnieni będą aktywni przez cały czas, więc będzie czas na zanurzenie szefa.

Ogólnie rzecz biorąc, taktyka jest następująca:

 • Tank przeciągnij szefa do krawędzi klocka i powoli jeździć nim w kółko wokół pokoju.
 • Kite bossa w kierunku centrum, tak aby boss nie trafił w milicjantów Fatalnym Ogniem.
 • RDD powinny zebrać się w pobliżu celu, na którym zawisł Podmuch Cienia, po tym jak cel wzbił się w powietrze.
 • Za każdym razem, gdy Archimonde rzuci "Flame Attraction", raid musi opuścić i ponownie pojawić się "Fatal Fire".
 • Kiedy rozpocznie się faza 3, zabierz Archimonde'a na wolną przestrzeń, aby gracze mogli się rozproszyć na czas Rezonansu Demonicznego.
 • Czołg pod Egzorcyzmem Pustki powinien oddalić się od bossa, a gracze, którzy go przydzielili, powinni pod niego wbiec.
 • W Binding Abyss szybko zabij add i biegnij z powrotem.
 • Oznacz Piekielnych, zwiastunów zagłady w ostatniej fazie i osuszaj ich, aż osiągną pełną energię.
 • Jeśli to możliwe, stal i spowalniaj ich.
 • Uderz bossa w twarz ostatkiem sił.

Zadania gracza na enkawudziście

Zbiorniki:

 • Kiedy znaczniki Archimonde rzucają Deathstamp w fazie 1 i 2, aktywny tank powinien użyć kd, aby zredukować nadchodzące obrażenia.
 • Czołg z Znakiem Śmierci powinien wziąć na siebie Piekielnego, zwiastuna śmierci, gdy ten się pojawi.
 • Tanki powinny się zamienić, gdy czołg Piekielnego Zwiastuna Śmierci zdobędzie trzy punkty Shadow Blast.
 • Nie zapomnij użyć buffów Irell'a.
 • W fazie 2 czołgi muszą zająć się Spawned Archdemon i przerwać Argus Fire tak bardzo, jak to możliwe.
 • W Fazie 3 czołgi muszą się zmienić, jeśli któryś z nich otrzyma debuff Exile to the Void.
 • Tank z Wygnańcem powinien wycofać się na wolną przestrzeń, aby móc spamować portal, ale nie za daleko, tak aby drużyna do Pustki miała czas na zebranie się.
 • Tank bossa powinien zabrać Archimonde'a z dala od portali, aby Żywe Cienie miały więcej czasu na bieganie za swoimi celami.

Szkodniki:

 • Priorytet na Addamsa w Fazie 1: Duch Śmiertelnego Ognia > Przywoływacze > Archimonde.
 • Jeśli masz na sobie "Pursuit of Fatal Fire", odrzuć go od innych graczy.
 • Rozłóż się przed "Shadow Blast", że oznaczone gracze latać w powietrze i zebrać w miejscu, gdzie będą spadać, aby podzielić się szkody.
 • Trzymaj się blisko Light Naar, aby uodpornić się na obrażenia od Splugawienia.
 • Priorytet Addams w fazie 2: Przywoływacze > Wylęgające się Archidemony > Łowcy Zła > Archimondy.
 • Odejdźcie od założonego Chaosu, jeśli macie na sobie Skupiony Chaos, postawcie na swoim.
 • Jeśli masz na sobie Stifled Misery, odejdź od prysznica.
 • Odejdź od Złowieszczych Łowców, aby twoje zaklęcia nie zostały przerwane.
 • Priorytetowo traktuj Addamsa w fazie 3: Infernal Herald - Perdition > Archimonde, Damagery z mocnymi dotami i AoE powinny zająć się Living Shadows.
 • Odejdź od Rain of Chaos.

Uzdrowiciele:

 • Tanki są poważnie osłabione, gdy znajdują się pod Klemem Śmierci, zwłaszcza z powodu stosu Energii Cienia.
 • Gracze z "Fatal Fire" i "Bounded Suffering" powinni otrzymać dodatkowe leczenie.
 • Użyj oszczędności rajdu na Eksplozję Energii Cienia, Wyzwolone Cierpienie i Deszcz Chaosu.
 • Jeśli masz na sobie "Pursuit of Fatal Fire", odrzuć go od innych graczy.
 • Trzymaj się blisko Światła Naar, aby uodpornić się na obrażenia od Zbezczeszczenia.
 • Odejdź od "Zorganizowanego Chaosu", jeśli masz na sobie "Skupiony Chaos", stój spokojnie.
 • Odejdź od Złowieszczych Łowców, aby twoje zaklęcia nie zostały przerwane.
 • Jeśli masz na sobie 'Chained Affliction', odejdź spod prysznica.

Zespół do Binding Abyss.

 • Co najmniej kilka dni healer i kilka DD powinno iść do Abyss z tankiem.
 • Dokładna liczba graczy zależy od wielkości rajdu i powinna być zachowana równowaga pomiędzy tymi, którzy pozostaną na Archimondzie, a tymi, którzy odejdą do Pustki.
 • Użyj mieszanej grupy milicji z dobrymi obrażeniami na pojedynczych celach i przerywnikami oraz RDD z kropkami i seriami.
 • Czołg powinien wziąć na siebie Addę i przerwać Touch of Shadow tak bardzo jak to możliwe.
 • "Gwiazdy Pustki" wybuchają i odrzucają wszystkich w promieniu 8 metrów.
 • RDD powinny je zabić zanim dotrą do celu.
 • Młynarze powinni przerwać piekielne koty.
 • Healerzy używają affixów raid-heal, aby grupa mogła przetrwać Void Spoils.
 • Wszyscy muszą się odsunąć od Voidstorma.